- Neúčast na trénincích oznamujte co nejdříve, a to včetně důvodu. V případě 3 neomluvených neúčastí může být dítě bez náhrady z TJ vyloučeno a uvolní se tím místo pro jiné zájemce, kteří chtějí chodit.
- Členské příspěvky se platí za období leden-červen a září-prosinec. Vzhledem k vyšší finanční náročnosti jsou členské příspěvky závodní skupiny rozpočítané na měsíce, závodní skupinu proto můžete platit měsíčně, nebo dohromady na začátku každého období.
- Z podmínek dotace od města Kadaň každý rok na jaře a na podzim uklízíme cyklostezku Kadaň – Prunéřov. Skupiny Závodní a Přípravka chodí na jaře, skupiny Gymnastika pro Radost a Školička na podzim. Kdo se úklidu zúčastní, tomu bude v prosinci za každý zaplacený měsíc příslušného roku vráceno 50 Kč na účet, z kterého byly zaplaceny členské příspěvky. Chodí-li tedy dítě od září, bude mu při účasti na úklidu v prosinci vráceno 200 Kč.
- Dlouhodobější neúčast na trénincích hlašte trenérům. Při neúčasti ze zdravotních důvodů delší než 5 týdnů můžete žádat o prominutí části členských příspěvků předsedu TJ.
- Do šaten nechoďte dříve než 15 minut před začátkem tréninku. Odpovědnost trenérů za děti začíná až se začátkem tréninku po vstupu do tělocvičny a končí s koncem tréninku po opuštění tělocvičny. Při čekání na trénink děti čekají v klidu v šatnách, nebo na chodbě před vchodem do tělocvičny, neběhají po škole.
- Oblečení na trénink – ideální je gymnastický dres nebo jakékoliv jiné upnuté oblečení – platí i pro kluky. Nenoste volná trika, děti udělají stojku a mají triko dole. Potřebujeme jim dělat dopomoc – při chytání ve volném triku lehce trenérům sjede ruka a může se stát zbytečný úraz. Obuv děti nepotřebují, mohou používat případně gymnastické cvičky (!ne obyčejné cvičky s pevnou podrážkou, ale přímo pružné gymnastické cvičky). Na přechod mezi šatnou a tělocvičnou doporučujeme nějaké přezuvky nebo ponožky.
- Pití – nejlépe vodu, pořádně uzavíratelná lahev. Pití si děti nechávají u dveří tělocvičny.
- Účes – děti s delšími vlasy chodí na trénink s učesanými vlasy tak, aby jim nelétaly do očí. V závodní skupině děti, které mají dlouhý culík až na záda, nosí na trénink drdol, aby při chytání salt bylo možné chytit tělo dítěte, ne vlasy.
- Závodní skupina – v této skupině děti dělají již sport výkonnostně. Jsou registrovaní v České gymnastické federaci jako výkonnostní sportovci v Teamgymu a jezdí na několik závodů po celé ČR. Ač se snažíme dělat tréninky zábavné a přistupujeme k tomu, že to není jen o sportu, ale musí být i sranda, přesto je v této skupině kladen vysoký nárok na výkon a závody a příprava na ně jsou náročné a stresové období. Pro někoho více, pro někoho méně. Zdravá nervozita k závodům patří a je ku prospěchu. K závodům v plnohodnotném Teamgymu se děti propracují až cca ve věku 11-12 let, ale ani to, že už jim je 10 let nemusí znamenat, že budou na závody jezdit, záleží to velmi na přístupu a schopnostech dítěte. Někdo na tréninku vnímá a snaží se vylepšovat i doma, takové dítě může jezdit na závody klidně v 8 letech. Někdo se až tak nesnaží a moc se nepředře, takové dítě bude připravené na závody o dost později.
- Přípravka – v této skupině děti trénují již intezivněji a ve věku cca 7-9 let přecházejí do závodní skupiny. Pokud víte, že nikdy nebudete chtít, aby dítě dělalo gymnastiku v závodní skupině, prosíme, řekněte nám to a nedávejte dítě zbytečně do této skupiny.
Časté otázky a odpovědi
Často nám říkáte „tréninky 3x týdně, jestli to není moc“. Děti v závodní skupině trénují 6-7 hodin týdně. Gymnastika není do začátku jednoduchý sport. Aby se dítě naučilo složitější věci, je potřeba hodně síly, koordinace, opakování. Na závody musí mít opravdu hodně natrénováno, gymnasti dělají věci hlavou dolů, není to jako sporty, kde dítě postavíte na trávník a nějak do míče kopne a přežije to. Výhodou Teamgymu je, že i s tímto se mohou talentované a cílevědomé děti od 14 let a výše vypracovat do reprezentace a účastnit se na ME. V porovnání se sportovní gymnastikou (to co vidíte na olympiádě – přeskok, kladina, bradla, prostná) je Teamgym časově méně náročný a umožňuje dětem kromě gymnastiky stíhat i jiné kroužky a mít čas na školu, rodinu, kamarády. Ve sportovní gymnastice trénují děti i 20-35 hodin týdně, aby byly na špičce.
Proč vyžadujeme omlouvání neúčasti:
- Budete se možná divit, ale už se nám stalo, že dítě tvrdilo doma, že je na tréninku a nebylo.
- Abychom věděli, jestli je dítě nemocné a tedy že bude chybět déle.
- Případně, když někdo často chybí neopodstatněně, může být jeho místo nabídnuto někomu, kdo bude chodit na gymnastiku rád a často.
- Následující se týká zejména Závodní a Přípravky – kdo často chybí, začne zaostávat nad stejně starými kamarády. Dítě si začne všímat, že mu to nejde tolik a už na gymnastiku nebude chtít chodit, asi nikdo nemá rád cítit se dlouhodobě nejhorší. Ze stejného důvodu nesouhlasíme (až na výjimečné případy) s chozením do Závodní nebo Přípravky pouze dvakrát nebo jedenkrát týdně. Jakmile toto udělá více dětí, jedno nechodí v pondělí, jedno ve středu, jedno ve čtvrtek a už se v životě nesejdeme k nacvičení společné sestavy a skoků.
„Moje dítě říká, že nechce chodit na gymnastiku“ – pokud si stěžuje dítě po tréninku, je dobré se ho zeptat, co jsme dělali, nebo co se stalo. Pokud se to opakuje často, zeptat se nás, jak vnímáme přístup dítěte na tréninku. Některé děti nemají rády posilování, sestavu, stres před závody nebo jiné aktivity. Některé děti se mezi sebou na tréninku pohádají (řešíme často, nelze být u všech potyček a rozdělovat děti podle toho, kdo s kým se baví a nebaví). Cokoliv je může vést k tomu, že je najednou napadne, že nechtějí chodit, přitom celý trénink vypadaly spokojeně. Pokud chodí PO KAŽDÉM tréninku, že chodit nechce, možná na tom něco bude. Zeptejte se klidně i nás, jaký přístup dítě na tréninku má.
Pokud dítě říká PŘED tréninkem, že se mu na trénink nechce… s velkou pravděpodobností je to prostě proto, že je zrovna doma na gauči nebo si hraje a je mu zrovna dobře a nechce se mu od této činnosti chodit. Podstatné pak je, jestli se mu na tréninku líbí. Upřímně, mně se dost často na trénink jako dítěti také nechtělo, i teď se mi někdy nechce, ale když tam jsem, tak jsem ráda ❤.